Jak na celulitidu?

Co je to vlastně celulitida a lze se jí vůbec zbavit?

Celulitida neboli pomerančová kůže je zcela přirozený a normální jev, kterým trpí zhruba 90 % žen. Ženy jsou k ní sice náchylnější, ale celulitidou trpí i muži. U mužů je to asi 10 % a to proto, že ženy mají tenčí pokožku a mají jinak uspořádanou síť kolagenních a elastických vláken.

 Není to problémem pouze osob s vyšší hmotností, jak si mnozí myslí. Celulitidou trpí i štíhlé dívky a ženy.

Jedná se o lokální poruchu cirkulace tělních tekutin, při které dochází k zadržování vody a odpadních látek v tukových buňkách. Dochází ke zvětšení objemu tukových buněk v podkoží, které jsou vytlačovány směrem ke kůži, a vytváří tak typický vzhled pomerančové kůry. U našeho dodavatele jsem na stránkách našla hezký obrázek, tak vám ho sem pro ilustraci vložím:

Zdroj: Caltha

Co celulitidu způsobuje?

  1. Asi největším původcem celulitidy jsou hormony, zejména ženský hormon estrogen, jehož hladina postupem času klesá. Estrogen také u žen „tahá“ tukové zásoby do oblasti hýždí a stehen, kde tento uložený tuk slouží jako „zásoba na horší časy“ a je těžké se ho zbavit.
  2. Dalším původcem celulitidy jsou bohužel i geny. Někdo je na ně holt náchylnější. Pokud ji mají rodiče, můžeme očekávat, že se na nás také chystá…Ale my již budeme vědět, jak na ni 😊
  3. Nezdravý životní styl, špatná životospráva a kouření zvyšují pravděpodobnost vzniku celulitidy. Hromadění tukových buněk, jež tlačí na kůži a způsobují na ní dolíčky. Správný pitný režim je také důležitý. Neznamená to sice, že když budeme víc pít, že celulitida zmizí, ale na dehydrované pokožce je více vidět. Nic se nemá přehánět, a u pití to platí také. Přebytku pitného režimu se tělo zase nestíhá zbavit a může zatěžovat ledviny. Co se pití týče, nejlepší variantou je čistá voda nebo ovocné a bylinkové čaje. A asi nemusíme připomínat, že je zcela na místě omezit nebo vyřadit pití alkoholických nápojů.Také potraviny s vysokým obsahem soli, tuků a konzervantů mohou způsobit různé metabolické poruchy, které vznik celulitidy podporují. Dalším problémem může být také stres nebo užívání hormonální antikoncepce.
  4. Dalším faktorem je málo pohybu…dostatek pohybu zrychlí metabolismus, rozproudí krev v žilách a zpevní tělo. Zato málo pohybu, sedavé zaměstnání, malá fyzická aktivita nám mnoho nepomůže.
  5. Špatný krevní oběh…Bez dobrého krevního oběhu pokožka slábne a má sklony ke vzniku celulitidy.

 

 Jak se celulitidy zbavit aneb jak zmírnit projevy pomerančové kůže

Níže naleznete tipy ke zmírnění projevů celulitidy. Je nutná zejména úprava životního stylu, která by měla být trvalá. Pro potlačení příznaků celulitidy je vždy účinnější komplexní přístup. Zaměřte se na vyváženou stravu, pohyb a masáže.

  1. Zdravá strava by měla obsahovat kvalitní potraviny s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny, antioxidanty, kvalitní bílkoviny a vápník, zároveň by měla obsahovat co nejméně jednoduchých cukrů a alkoholua zahrnovat též vhodný pitný režim, nejméně 2 litry denně.

Tyto potraviny mohou naopak působit pozitivně:

Lněná semínka – prospívají pokožce, protože upravují hladinu estrogenu a pomáhají zvyšovat produkci kolagenu. Nejlépe stravitelná jsou v drcené formě.

Zdravé tuky – např. kokosové ořechy obsahují mastné kyseliny, které podporují vitalitu tkáně.

Mořské řasy – obsahují sloučeninu zvanou fukoxantin a mohou tělu pomáhat spalovat tuky a redukovat výskyt celulitidy.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny – zelenina, ořechy, semínka a bobulovité

Vodnaté ovoce – např. meloun, okurka nebo citrusové.

Omezte sacharidy…I když jsou sacharidy důležitou látkou pro organismus, mohou za faldíky a hrbolky v podkoží. Pokud cukry nespálíte, tělo si je uloží ve formě tuku. Pokud chcete shodit tuk a podpořit redukci celulitidy, omezte v jídelníčku: pečivo, těstoviny, sladké (nejen cukrovinky a dezerty, ale i med), rýži, brambory a zeleninou, ovocem, luštěninami, klíčky, proteinovými nápoji a tyčinkami, vejci, tofu, sójou, bílým masem a rybami.

  1. Pravidelný pohyb pomůže nejen se zbavením se přebytečných tuků, ale také rozproudí krev a lymfu a pomůže tak dostat z těla toxiny a škodlivé látky, které tvoří pomerančovou kůži. Pohyb je všelék a funguje i proti celulitidě. Nejlépe pak působí takový druh pohybu, který je vám příjemný, nevyvolává stres. Vhodný je dlouhotrvající mírný pohyb jako chůze, plavání, běh, jízda na kole, kalanetika, jóga.

Pokud máte sedavé zaměstnání doporučuje se nekřížit nohy, naučte se sedět s nohami vedle sebe (to já nedokáži 😊) a alespoň jednou za hodinu vstát, projít se, protáhnout.

    1. V boji s celulitidou vám pomohou masáže, které pročistí a obnoví průchodnost lymfatického systému, kterým jsou odváděny škodlivé látky z těla. Masáž může být manuální či přístrojová. Přístrojovou masáží se nyní zabývat nechci, na tu chodíme do kosmetických salónů. Povíme si o manuální masáži, kterou můžeme provádět v domácích podmínkách. K masáži můžeme použít různé pomůcky, válečky, kartáče, různé lufy. Také střídání teplého a studeného proudu vody pomůže s problémovými partiemi. Proud promasíruje pokožku, ochlazení podporuje průtok krve následkem stažení a roztažení cév. Masáž studenou sprchou tak kůži prokrví, vypne a vyhladí.

Na masáže používáme krémy, gely a olejíčky. Ráda vám představím pár z nich, které se nám a našim zákaznicím osvědčily.

Určitě doporučuji vyzkoušet Bio tělový a masážní olej Lymfa fit od české firmy Saloos. Jedná se o povzbuzující tělový olej s vysokým podílem jalovce, vhodný k lymfatické masáži, zbavující tělo toxinů. Luxusní tělový olej v biokvalitě dlouhodobě zvláčňuje, vyživuje a napomáhá přirozené regeneraci všech typů pokožky. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která zabraňuje jejímu dalšímu vysušování. Při pravidelné péči ji zanechává hedvábně hebkou. Povzbuzující citrusovo-bylinná vůně dodá energii a posiluje dobrou náladu. Masírujte od kotníků směrem nahoru ke středu těla pro prokrvení pokožky a podporu toku lymfy. Ke zmírnění projevů celulitidy používejte podle potřeby, nejlépe pravidelně 1x denně.

Další olejem vhodným při boji proti celulitidě je Bio olej Celulinie, taktéž od firmy Saloos. Jedná se o špičkový přírodní masážní olej s esencemi z jalovce a grepu, který je ideální na pokožku s projevy celulitidy. Pravidelná masáž problematických míst zadečku, stehen a bříška napomáhá udržet pružnost a pevnost kůže. Čistý přírodní bioprodukt, který doporučujeme používat každý den. Určitě nic nezkazíme použitím tělových peelingů, za které nám pokožka poděkuje. Naprosto super je Tělový peeling Čokoláda. Harmonizující směs výtažků kakaových bobů, bělostných krystalků mořské soli a svěžího bio kokosového oleje pokožku zjemňuje, zvláčňuje a prosycuje vůní čokolády. Obrušováním z ní odstraňuje odumřelé kožní buňky, což přispívá k lepšímu vstřebávání účinných látek z masážní směsi, která ošetřuje i příznaky celulitidy. Používáme na mokrou pokožku, krouživými pohyb masírujeme a poté opláchneme. Peeling bychom měli používat 1-2 týdně. Další ošetření není třeba, protože peeling obsahuje bio rostlinné oleje.

Nakonec jsem si pro vás nechala trojici naprosto úžasných nových výrobků od české firmy Caltha. Všechny tři preparáty v sobě mají jako základ dva nepostradatelné bojovníky v boji s celulitidou – jsou to kofein a výtažek z citronové trávy. Kofein prokazatelně stimuluje krevní oběh a napomáhá štěpení a odbourávání tuků, Výtažek z citronové trávy prokrvuje svaly a má lokální efekt na zrychlení cirkulace. TĚLOVÝ GELOVÝ PEELING - slouží k nezbytné peelingové prohřívací masáži. Vedle kofeinu a výtažku z citronové trávy obsahuje peeling extra silný CO2 výtažek z chilli papriček. Aplikace účinné látky kapsaicinu prohřeje pokožku a prokazatelně urychluje spalování tuků, podporuje mikrocirkulaci krevního a lymfatického oběhu a napomáhá odvádět přebytečnou vodu z těla. Koktejl esenciálních olejů (citronová tráva, skořice, jalovec) je navržen dle studií tak, aby efektivně řešil odbourání tuků, zrychlení mikrocirkulace a zeštíhlení. INTENSIVNÍ OLEJ NA CELULITIDU – je úplně nabitý aktivními látkami. CO2 extrakt z růžového pepře má klinicky prokázaný efekt na zeštíhlení patrný již po 2 týdnech používání. Extraktem se opravdu nešetřilo a použilo se jeho maximální doporučenou koncentraci. Za studena lisovaný olej ze zelené kávy je zdrojem kofeinu. Navíc enzymy obsažené v kávovém oleji z nepražených zrn pomáhají odbourávat tuk a vyhlazovat otoky pokožky. Šípkový CO2 extrakt je úžasným nástrojem k regeneraci buněk, brání je před oxidativním stresem a pomáhá vyhlazovat nerovnosti na pokožce. Olej je opravdu velmi intenzivní, doporučujeme používat ho na vaše kritické partie a neplýtvat s ním jinde. Pro tento účel je balení vybaveno praktickým kapátkem. Masáž je vhodné provádět na vlhké pokožce za použití masážního kartáče nebo žínky, případně můžeme používat masážích baněk, pokud to s nimi umíme. A poslední z této úžasné trojice je ZPEVŇUJÍCÍ TĚLOVÉ MLÉKO-o aktivních látkách obsažených i v tomto mléce bylo už psáno výše (kofein, šípkový extrakt, citronová tráva). Zbývá nám už jenom seznámit se z aktivním gemmoterapeutickým komplexem PRODHYGEM® FIT, jehož výsledky jsou opět opřeny o klinické studie. PRODHYGEM® FIT obsahuje unikátní aktivní komplex z pupenů jírovce maďalu a kaštanovníku setého: zpevňuje pokožku, má zeštíhlující účinky a aktivně působí proti celulitidě.

 

Myslím, že napsáno bylo již dost. To nejdůležitější jsme si řekli a to, že hlavní je úprava celkového životního stylu, která by měla být trvalá, a hlavně by vás měla bavit, naplňovat a dělat vás šťastné. Zmírnění nebo odstranění celulitidy je vlastně taková třešnička na dortu😊