M
Měsíček lékařský ( Calendula officinalis) je léčivá rostlina s výraznými oranžovými nebo žlutými květy. Jednoletá, 20-50 cm vysoká bylina, která kvete od června do října. Pochází z oblasti Středomoří, ale dnes se běžně pěstuje i v našich zahradách jako okrasná a léčivá rostlina. Sbírá se pouze květ nebo květ s kalichem
Měsíček lékařský má dlouhou historii v tradiční medicíně a je ceněn pro své protizánětlivé, antibakteriální a hojivé vlastnosti. Díky těmto vlastnostem a účinkům se často přidává do krémů, šamponů a jiných kosmetických výrobků, které pomáhají s hydratací a regenerací pokožky.
Používá se zejména:
- Na pokožku: pomáhá hojit rány, záněty, hemeroidy, popáleniny, ekzémy, akné, stařecké skvrny, křečové žíly, varixy.
- Při vnitřních potížích: čaj z měsíčku je vhodný při žaludečních a střevních problémech, podporuje trávená, působí proti křečím a ulevuje při zánětech. Pomáhá při jaterních potížích. Využívá se i při bolestech krku nebo zánětech v ústní dutině.
- Ženské zdraví: Ulevuje př menstruačních bolestech a podporuje pravidelnost cyklu. Mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty
Používá se jak ve formě mastí, tinktur, tak i vnitřně jako čaj:
1. Čaj- jednu vrchovatou lžičku sušeného měsíčku lékařského zalijeme 250 ml horké vody, necháme 10 minut louhovat a poté přecedíme. Pijeme 3x denně nebo týden před menstruací.
2. Hojivé obklady - vrchovatá lžíce sušeného měsíčku na půl litru vroucí vody, necháme 10 minut vylouhovat, scedíme a necháme vychladnout. Používáme na obklady - necháme cca 15 minut působit, otírání špatně hojících se ran, popálenin. Využijeme i na ekzémy nebo akné. Odvarem z měsíčku si též blondýny oplachují vlasy, pro získání žluté barvy.
3. Mast - pro své hojivé a protizánětlivé vlastnosti se měsíčkové krémy či oleje využívají v kosmetice na rozpraskané ruce nebo paty. Využijí se při popáleninách, omrzlinách, činí pleť jemnou a vláčnou. Dále je měsíčková mast vhodná na dětské opruzeniny, ekzémy apod.
4. Tinktura - z měsíčku lékařského se vyrábí i tinktura, která se používá jak vnitřně, tak zevně. Tinkturu si můžete koupit nebo sami doma vyrobit. Budete potřebovat šroubovací sklenici, květy měsíčku (sušené nebo čerstvé) a 40% alkohol. Květy musí být ve sklenici zcela ponořeny. Zavřeme a necháme na temném místě louhovat. Pravidelně protřepáváme. Poté slijeme a měsíček vymačkáme.
Měsíček nemá žádné vedlejší účinky, je obvykle dobře snášen, proto je vhodný pro děti, těhotné o kojící ženy.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je aromatická bylinka známá svými uklidňujícími a léčivými účinky. Patří do čeledi hluchavkovitých a pochází ze Středomoří, ale dnes ji najdeme i v Česku a na zahradách po celé Evropě. Vyznačuje se jemnou citronovou vůní a drobnými bílými nebo růžovými kvítky.
Meduňka se tradičně používá v lidovém léčitelství na různé zdravotní potíže, a to především:
- Uklidnění nervů - má mírně sedativní účinky, proto se často využívá při stresu, úzkosti a nespavosti. Meduňkový čaj nebo extrakt může pomoci s navozením klidného spánku.
- Trávení - meduňka podporuje trávení a může pomoci při nadýmání, křečích v břiše nebo při nevolnosti, podporuje chutě k jídlu
- Bolesti hlavy - čaj, tinktura nebo obklady z meduňky mohou zmírnit bolesti hlavy a migrény.
- Imunitní systém - díky obsaženým antioxidantům může podpořit imunitní systém
- Opary - nově se uznávají i protivirové účinky, zvláště u herpesvirů - oparů
Meduňka patří k nejoblíbenější bylinky pro své účinné vlastnosti a jednoduché pěstování. Sbírá se list - nať zásadně před květem. Suší se rychle, při nízké teplotě a ne na slunci.
Tradičně se využívá vnitřně výluh buď samostatně nebo ve směsi.
Můžeme ji využít:
1. Čaj: Meduňkový čaj je nejběžnější formou konzumace. Stačí přelít hrst čerstvých nebo lžičku sušených listů horkou vodou, nechat 5-10 minut louhovat a máme chutný čaj, který krásně zklidní vaši psychiku.
2. Tinktura: Meduňkovou tinkturu si lze připravit naložením listů do alkoholu. Potřebujeme k tomu : 200 g sušených litů a 20 ml alkoholu ( 40%) Meduňku ponoříme do alkoholu, musí být opravdu pořádně všechna ponořena, uzavřeme a necháme na tmavém a teplém místě 14 dnů louhovat, občas protřepeme. Po uplynutí doby přecedíme přes plátýnko, meduňku vymačkáme a ideálně přelejeme do tmavé skleničky s kapátkem. Používá se po kapkách.
3. Inhalace a obklady: Připravte si odvar z listů a použijte na obklady, nebo si užijte inhalaci, která může pomoci při nachlazení.
4. Vaření a pečení: Čerstvá meduňka dodá pokrmům jemnou citronovou chuť, hodí se například do salátů, dezertů nebo omáček. Vynikající je do letních ovocných a zeleninových limonád, do likérů.
Vhodná pro těhotné, kojící i děti.