Zvládnu to já…Zvládneš to ty…Zvládne to příroda…

 Ano, ekologické praní není zas taková věda.

Není vám jedno, jaká voda vytéká ven z vaší pračky? Jak prací prášky působí na naši pokožku? Pak jste u nás správně a zde vám poradíme jak na to…a vězte, že správné a ekologické praní není žádná věda.

Při hledání obchodního partnera, který by byl na stejné vlně jako my…nebyl žádný pochyb a rozhodování bylo jasné. Česko-slovenská firma TIERRA VERDE je jedničkou na trhu v eko oboru. Výrobky, které vyrábí, jsou odrazem jich samých. Vyjadřují jejich pohled na svět. Jejich výrobky vznikají s láskou, vášní a radostí.  A díky nim společně tvoří svět, ve kterém si přejí žít. A to je i naším přáním a posláním…tak jim v tom pojďme společně pomoct.

 

Tak teď již k tomu praní… V první řadě si řekněme, že správné eko praní má tři kroky: odstranění skvrn, praní a máchání. Ukážeme vám, že i malou změnou získáme víc. Všichni…

  1. Odstranění skvrn – Jednoznačně nejlepší na skvrny je Žlučové mýdlo. Hravě si poradí s mastnými skvrnami, skvrnami od potu, krve, trávy, hlíny i ovocných a zeleninových šťáv. Ani červené víno pro něj není žádný oříšek. Super také na dětské bavlněné pleny a košilové límečky. Na namáčení a praní celkově silně znečištěného a mastného prádla doporučujeme Mýdlové vločky ze žlučového mýdla. Použití: textil v místě skvrny namočíme, naneseme mýdlo a klasicky promneme v ruce. Necháme 15 minut působit a poté důkladně vymácháme nebo vypereme celý oděv. Pokud skvrna nezmizela úplně, celý proces ještě opakujeme. Jediné, na co si musíme dát pozor je při odstraňování skvrn bílkovinového původu (např. krev) - je nutné před praním ošetřit ve studené vodě – použijte při aplikaci žlučového mýdla studenou vodu. Bílkoviny se v teplé vodě srazí a není možné je pak odstranit. Složení: 30 % mýdlo (sodné soli mastných kyselin – bez palmového oleje), <5 % glycerin, žlučové enzymy.

Pro čistě přírodní variantu můžete zvolit Olivové mýdlo s citronovým extraktem.

 

Dalším prostředkem na odstranění skvrn je Puer – bělící prostředek a odstraňovač skvrn na bázi kyslíku, je výborný také pro namáčení a odstraňování skvrn ze stálobarevného prádla. Použití: přidejte 1–2 lžíce prášku do zásobníku spolu s pracím prostředkem. Při namáčení silně znečištěného prádla (bílého a stálobarevného) rozpusťte 1–2 lžíce prášku v teplé vodě (cca na 10 litrů), prádlo nechte namočené nejlépe přes noc. Vhodné zejména na organické skvrny (pot, mastnota, víno, tráva, hlína, inkoust).

  1. Praní – Před praním byste si měli nejdříve zjisti tvrdost vody pomocí testovacího proužku. V případě tvrdé vody je vhodné použít Změkčovač vody, který přidáním k pracímu gelu zlepšuje výsledek praní. Jak už jsme zmínili, k praní můžeme použít Prací gel z mýdlových ořechů, Prací prášek z mýdlových ořechů, samotné Mýdlové ořechy, Mýdlové vločky nebo Mleté olivové mýdlo na praní. Nyní se podíváme na jednotlivé prostředky trošku zblízka:

Prací gel z mýdlových ořechů- k praní běžně znečištěného prádla v pračce i v ruce. Je vhodný zejména pro barevné prádlo (neobsahuje bělicí složku). Můžete ho použít i pro praní černého prádla, flísových materiálů a látkových plen. prací gely jsou účinné, a přitom nedráždivé a vhodné i pro malé děti a osoby s citlivou pokožkou. Neobsahují umělé parfémy, vůni jim dodávají pouze přírodní silice v BIO kvalitě. Prací gel doporučujeme kombinovat s máchadlem, které spolehlivě odstraňuje zbytky pracího prostředku. Vybrat si můžete s několika typů pracích gelů-s vůní levandule, s vůní vavřínu kubébového a pomerančovou vůní, pracího gelu pro sportovní oblečení, na vlnu a merino vlnu a pro citlivou pokožku.

Prací prášek z mýdlových ořechů-na bílé nebo barevné prádlo. Oba jsou vhodné i pro nejmenší děti, pro osoby trpící ekzémy i alergiemi. Pokud byste si chtěli prášek ovonět, stačí přidat pár kapek oblíbené přírodní silice. Používáme i na látkové pleny a ložní prádlo. Při silněji znečistěném prádle se dávka zdvojnásobuje. Na krátké prací programy jsou vhodnější prací gely z mýdlových ořechů, které se rychleji rozpouští.

Mýdlové ořechy-to pravé přírodní praní. U nich se na chvilku zastavíme a povíme si o nich více: "prací" ořechy zrají v podhůří Himalájí na severu Indie. V tamějších lesích běžně rostou stromy Sapindus mukorossi plodící mýdlové ořechy. Jejich slupky místní obyvatelé odnepaměti používají pro praní prádla i očistu těla. Indické ženy tento malý zázrak přírody sbírají a zpracovávají i pro nás. Při namočení do vody se z ořechů vylučuje přírodní saponin, který funguje jako mýdlo. Jedná se o nejšetrnější metodu praní – ve vztahu k samotnému prádlu, životnímu prostředí i našemu zdraví. Mýdlové ořechy nezanechávají v praných oděvech chemická rezidua (ropné látky, fosfonáty, enzymy, chlor, optické zjasňovače, syntetické parfémy a barviva). Přírodní saponin nedráždí pokožku, což zvláště ocení alergici a ekzematici. Mýdlové ořechy také nezpůsobují blednutí barevného prádla. Praní ve slupkách z mýdlových ořechů patří k nejlevnějším způsobům praní vůbec. Při praní běžně znečištěného oblečení (pot, prach) si s nimi naprosto vystačíte. Používá se na všechny druhy prádla, pro praní v ruce i v pračce. Při praní v pračce se ořechy vkládají do látkového sáčku. Pro praní v ruce necháme ořechy přes noc vylouhovat v uzavřené nádobě, kde se uvolní saponin, který krásně pění. Nalejeme ho druhý den na prádlo a v ruce vypereme. Takto nám výluh vydrží v ledničce až tři dny.

Mýdlové vločky-vločky z klasického pracího mýdla (původní mýdlo s jelenem) vhodné pro všechny druhy a barvy prádla a teploty 40 °C a více. Mýdlové vločky se snadno rozpouštějí v teplé vodě. Můžete je použít pro praní v ruce i v pračce nebo pro výrobu mýdlového slizu. Vhodné také i pro osoby trpící alergiemi. Rozpuštěné vločky v teplé vodě se vkládají přímo do bubnu pračky.

Mleté olivové mýdlo-doporučujeme zejména pro praní dětského oblečení, pro osoby s citlivou pokožkou, trpící ekzémy, pro jemné oblečení. Neobsahuje palmový olej ani živočišné složky. V teplé vodě se snadno rozpouští. Vhodné pro praní v ruce i v pračce, výrobu mýdlového slizu.

 

  1. Máchání-používáme pro odstranění zbytků pracího prostředku. Používá se k máchání místo aviváže pro závěrečnou část praní. Zamezuje dráždění pokožky, vhodné pro děti i osoby s citlivou pokožkou. Máchadlo zabraňuje šednutí prádla způsobené praním v tvrdé vodě. Šednutí způsobují mýdlové složky pracích prostředků sražené s minerály ve vodě. Máchadlo vláknům vrací přirozené vlastnosti (ručníky opět sají) a vzhled (barvy jsou jasnější). Prostředek nepoškozuje bambusové úplety. Kromě máchadla pro citlivou pokožku máme také v nabídce máchadlo s levandulovou silicí. Kromě máchadla můžeme také použít Aviváž, která odstraní statickou elektřinu ze syntetického textilu. Prádlo bude jemnější, voňavé a nebude elektrizovat. Tyto pozitivní efekty jsou ale vykoupeny tím, že pokožka je v kontaktu s látkami, které ji mohou dráždit – v našem případě s tenzidem, u konvenčních aviváží zejména se syntetickými parfémy. Proto zejména alergikům a ekzematikům doporučujeme namísto aviváže používat máchadlo prádla.

Nesmíme ale také zapomenout na čistění pračky. K tomu se nejlépe hodí již výše zvýšený Puer nebo Odstraňovač vodního kamene – použití: nasypte 200 g prášku do bubnu prázdné pračky nebo na dno prázdné myčky a spotřebič zapněte na prací/mycí cyklus při teplotě 50–60 °C. Po zahřátí vody spotřebič vypněte a nechce působit 30 minut. Poté program dokončete včetně proplachu vodou.

 

Pokud uvedené produkty vhodně nakombinujete, budete se pokaždé radovat z parádně vypraného prádla. Zároveň prospějete přírodě i svému zdraví.

Děkuji, že jste dočetli až sem a doufám, že vám tento článek bude přínosem v přechodu na ekologické praní a to nejen pro vás, ale i pro přírodu.